B E S Z Á M O L Ó
Magyarpolány Község Önkormányzata 2017.10.19-én létrehozta a Teleülési Értéktár Bizottságot. A bizottság tagjai valamint a település lakói fontosnak tartják a helyi értékek gyűjtését, népszerűsítését, megismertetését, megőrzését és megóvását, bemutatását, archiválását.
Ezen feladatok megvalósítása érdekében, pályázott,,a nemzeti értékek és Hungarikumok gyűjtésének,népszerűsítésének,megismertetésének és gondozásának támogatására.
A ,,Magyarpolány Értékei,hagyományai gyerek szemmel,, című pályázatával
13.1 Az első és legfontosabb feladatunk volt a helyi nemzetiségi óvodával és iskolával felvenni a kapcsolatot, valamint a gyermekekkel megismertetni az értéktárban már fellelhető helyi értékeket.
2018.07.09 -én tartottuk első közös ,megbeszélésünket a sport egyesület által biztosított teremben, ahol a gyermekeknek és pedagógusoknak is meséltünk az érték gyűjtés fontosságáról és arról mi a feladatunk a projekt megvalósításával kapcsolatban.
A pályázat megvalósítása érdekében az első fontos lépés az értéktárba való felvétel „Ebele Ferenc papi és néprajzi tevékenysége” című kézirat . Ebele Ferenc Néprajzi kutatásaival, előadásaival és kiadványaival sokat tett a vallási és népi hagyományok megismertetéséért és megőrzéséért. Kutatómunkája eredményeit jelzik megjelent publikációi, könyvek, ismeretterjesztő füzetek. Több kézirata van Magyarpolány történetéről és néprajzáról. Ebele Ferenc 1965-től 2013 őszéig volt Magyarpolány római katolikus plébánosa. Közel fél évszázados lelkipásztori tevékenységének köszönhetően, a faluban alig akad olyan család, ahol ne ő szolgáltatta volna ki a különböző szentségeket.
Ezen kézirat szolgál alapjául a helyi népszokások megismertetésében.
Fontos lépés volt az értéktár életében a meglévő archív felvételek digitalizálása, így a gyermekekkel meg tudtuk ismertetni a helyi népszokásokat.
A felvételek megtekintése közben sokan ismertek rá szüleikre, nagyszüleikre, dédszüleikre.
Nagyon érdekesnek tartották a már feledésbe merült helyi szokásokat.
A helyi sváb énekek és táncok tanulása nagyon könnyen ment.
A gyermekeket kisebb csapatokra osztottuk, hogy a nyár folyamán gyűjtsék össze a környezetükben fellehető helyi értékeket, fényképezzenek, gyűjtsenek régi eszközöket, melyeket az ételek elkészítéséhez lehet használni, helyi viseletet, népszokást.
A gyermekek megismerhették a kézirat tartalmát, mely alapján összegyűjtötték a lakodalmi szokásokat, ételeket, táncokat, énekeket.
Felkutatták a használati tárgyakat, eszközöket, ruhákat, kellékeket, melyek fontos részei voltak egy lakodalomnak.
Megismerhették a helyi ételeket, melyeket ma már csak ünnepek alkalmával készítenek az idősebbek.
A megvalósítás során igyekeztünk a lakodalmas készülődés és lakodalom történetét lépésről lépésre feldolgozni.
Mivel hagyomány szerint télen volt a lakodalom Magyarpolányban, mert akkor nem volt a földeken munka igyekeztünk mi is ekkor előkészíteni és megvalósítani.
Az előkészületek alatt Lajos Istvánné biztosította az alapanyagokat a sütéshez- főzéshez,valamint a vendéglátáshoz .
A helyi ételek elkészítését a gyermekek nagyszüleik és dédszüleik segítségével készíthették el a Tájház bemutató termében. Meinczinger Józsefné (81 éves) Daragó Miklósné(70 éves)Grőber Mátyásné(82 éves) helyi asszonyok közreműködésével kelt rétest, színes kuglófot süthettek,valamint megtanulhatták a babos káposzta készítés rejtelmeit-melyet sült oldalassal kínáltak a lakodalomban. Ezen ételek minden helyi lakodalmas asztalom megtalálhatóak voltak.
A helyi táncok szorosan kapcsolódtak a lakodalmak és bálokon megismert tánclépésekhez.
A nemzetiségi ruha viselése minden gyermekben pozitív gondolatokat ébresztett szüleik, nagyszüleik múltjáról.
A gyermekek számára a helyi sváb énekek tanulása során talán a kiejtés okozott nagyobb gondot, de mint tudjuk, ők könnyen tanulnak és szívesen énekelték a nótákat.
2019.02.09-re szerveztünk egy helyi sváb lakodalmast bemutató bált a sport egyesület által biztosított teremben, ahol a gyermekek által készített ételeket kóstolhatták az ide látogatók. Megtekinthették a sváb táncot és ismerkedhettek a sváb zenével A sváb lakodalmak alkalmával mindig élő zene volt ezért felkértünk egy nemzetiségi zenekart, hogy a táncok gyakorlásához valamint a proyekt megvalósításához szolgáltasson élő zenét. A zenekar költségeit a pályázatból tudtuk biztosítani, melyet a Takserspatzen zenekar Taksonyból szolgáltatott.
A rendezvény nagy sikert aratott a helyi lakosok körében.
A gyermekek a mai kornak megfelelően digitalizálták az erre a célra a pályázatból vásárolt tabletekkel .
A tabletekre feltölthették a kutatásaik során elkészített anyagokat, fényképeket.
A gyermekek segítségével kialakítottunk egy interaktív bemutató teret úgynevezett Értékek Házát a helyi védelem alatt álló régi szatócsboltban ahol a pályázatból megvásárolt projektor és vetítő vásznon segítségével a megvalósítás minden mozzanatát digitalizálva be tudtuk mutatni és a korábban elkészítetett archív felvételekbe is engedtünk betekintést.
A pályázat megvalósítása kapcsán összegyűjtött, ruhákat, eszközöket, tárgyakat valamint népszokásokról készült digitalizált anyagot a helyi Plébánia épületében erre az időszakra a kialakított kiállítótérben helyeztük el a gyermekkel
A kiállítótér, a szatócsbolt felújítása, helyreállítása a pályázat jóvoltából Nagy Zsolt vállalkozó közreműködésével valósult meg.
Magyarpolány, 2019. 05.28
Grőber József
Polgármester